Hlavní strana
Specifikace
Otázky
Reference
Ocenění
Historie
Extranet
Kontakt

Vývojový nástroj

Vývojový nástroj

Na základě našich mnohaletých zkušeností s vývojem a správou internetových informačních systémů jsme vyvinuli vlastní vývojový nástroj nazývaný eXterLess. Ten nám umožňuje relativně rychle a efektivně navrhnout a ladit databázovou strukturu, jádro, moduly a uživatelské skupiny budoucího objektového informačního systému. Vlastní implementaci u zákazníka značně zjednodušuje, zpříjemňuje, ale především zrychluje skutečnost, že nový IS je plně funkční ihned od počátku. Dalo by se říci, že ihned od návrhu databázové struktury. Systém eXterLess sám zajišťuje propojení a z nich plynoucí akce mezi jednotlivými moduly, uživateli, uživatelskými skupinami, právy, logy, jazykovými mutacemi a jádrem systému. Vlastní jádro pak může obsahovat ještě další plug-iny. Ty se starají  například o nadstandardní bezpečnostní funkce a analýzy, rozšířené logování, apod. 

Vzniklý plně funkční návrh objektového IS je možné ihned nasadit do praxe a dále ladit již v plné interakci s konkrétními požadavky uživatelů na všech úrovních. Neomezené možnosti vývoje plynou především z propracovaného systému správy výjimek. Zde se dá velice přesně nastavovat chování jednotlivých modulů i konkrétních formulářů, které je v rozporu se zvoleným standardním datovým tokem.

Na eXterLessu se neustále pracuje a stále tak dochází k rozšiřování jeho možností a tím současně i možností výsledného informačního systému. Zákazníkům, kteří s námi mají uzavřenou servisní smlouvu, tak bezplatně aktualizujeme a modernizujeme jednotlivé moduly a plug-iny. Zákazník tak má kdykoli k dispozici nové aktuální části programového kódu, které např. postihují nové trendy v oblasti bezpečnosti.

Takto navržený a spravovaný IS zcela vyhovuje současnému trendu, kdy ze nasazení moderního internetového IS chápáno jako kontinuální proces a nikoli jako koupě hotového produktu.

Nevýhody tohoto řešení:

  • Náročnější implementace případných nestandardních procesů (Případná nestandardní vlastnost se musí naprogramovat tak, aby „nešla proti“ filozofii vlastního systému.)
  • Periodické náklady na provoz systému při logickém požadavku na jeho nepřetržitý vývoj

Výhody tohoto řešení:

  • Velice rychlá implementace
  • Obrovské množství nadstandardních funkcí již od počátku implementace
  • Pružný vývoj IS spolu s růstem nároků zadavatele v průběhu používání
  • S každou další přidanou funkčností jednoho modulu rostou možnosti i ostatních modulů
  • Naprostá volnost při návrhu jádra systému i jednotlivých modulů
  • Nezávislost na umístění v případě splnění základních kritérií hostingového serveru
  • Možnost decentralizace IS
  • Jistota konzistence databáze i funkčností jednotlivých modulů zajištěná vývojovým nástrojem
  • Možnost datově řídit chování celého systému
  • Datově řízený objektový IS

Výsledkem práce programátorů a vývojového nástroje je datově řízený objektový informační systém. Informační systém, který je velice modulární po stránce uživatelských skupin, práv i implementace jednotlivých modulů. Jednotlivé moduly mohou fungovat samostatně a mohou být uváděny do provozu postupně. Datové řízení informačního systému zároveň zajišťuje, že většina vlastností může být alespoň v základní rovině určována centrálně a tedy v součinnosti s dalšími nastaveními. Případná úprava chování systému je pak provedena pouze na jednom místě bez nutnosti zjišťovat, kam všude se tato změna promítne a kde je potřeba ošetřit možné mezní stavy.

Typickou ukázkou tohoto modelu jsou tzv. Profily. Ty popisují, jak má zadávaná položka vypadat. Ve vývojovém nástroji je definována celá řada profilů od textových (text, číslo, částka, datum, email apod.) přes výběrové (seznam zemí, okresních měst, uživatelských skupin, uživatelů, uživatelů ze skupiny administrátor apod.) nebo profily souborové (obrázek JPG do velikosti 640x480, dokument RTF do 500kB, apod.) až po profily jednoúčelové a speciální. Pokud v nějakém modulu nastavíme, že konkrétní položka má profil „telefonní číslo“, tak modul zajistí, že nebude možné zadat jiné znaky než číslice, mezeru a znak plus a že číslo bude mít správné schéma. Pokud vyvstane potřeba změnit tento profil, tak jej stačí upravit centrálně a jednotlivé moduly již samy zajistí to, aby položky novému profilu odpovídaly. Chování Profilu ale není omezeno pouze na kontrolu obsahu. Může mít nadefinováno, jaká hodnota je inicializační, může mít definované výjimky a podobně. Navíc každá kategorie profilů má své specifické nastavení a možnosti.

Datově řízený informační systém se ale zdaleka neomezuje jen na profily položek. Má na starosti řízení desítek dalších vlastností jádra i jednotlivých modulů. Většina dat popisujících chování systému je uložena ve speciálních tabulkách v databázi společně s vlastními daty. Snadno se tedy spravuje a zálohuje. Společnými jmenovateli pro celý systém jsou především modularita, centrální správa a centrální zálohování. 


Další informace:

Copyright © 2005 eXterLess. All rights reserved. | Email | Webmaster